Czyste powietrze a PIT

Co to jest ulga termomodernizacyjna, dla kogo jest ta ulga oraz co, ile i jak można ją odliczyć. Jakie wydatki nie podlegają odliczeniu.  

Ulga termomodernizacyjna została wprowadzona aby zmniejszyć problem smogowy w Polsce po przez działania, które mają za zadanie poprawić jakość powietrza oraz ulepszyć efektywność energetyczną w jednorodzinnych budynkach mieszkalnych.

Rządowy program pod tytułem “Czyste powietrze”, polega na otrzymaniu od Narodowego Funduszu Ochronny Środowiska i Gospodarki Wodnej a także od Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, pożyczek oraz bezzwrotnych dotacji na termomodernizację budynków mieszkalnych.

Z tej ulgi będą mogły skorzystać osoby fizyczne, które rozliczają się podatkiem PIT wg skali 18%, 32% i 19% (podatek liniowy) oraz płacące ryczałt od przychodów ewidencjonowanych (prowadzące działalność gospodarczą; uzyskujące przychody z najmu, dzierżawy i innych podobnych umów; uzyskujące przychody ze sprzedaży produktów przetworzonych z własnej uprawy, hodowli bądź chowu).

Podmioty te powinny być właścicielami lub współwłaścicielami jednorodzinnego budynku mieszkalnego, gdyż odliczeniom podlegają wydatki poniesione na wykonanie przedsięwzięcia termomodernizacyjnego.

Warunkiem odliczenia jest również, zakończenie tego przedsięwzięcia w okresie 3 kolejnych lat od końca roku podatkowego w którym został poniesiony pierwszy wydatek.

Po przez wydatki poniesione na to przedsięwzięcie, rozumie się materiały budowlane, urządzenia oraz usługi. Wykaz tych wydatków znajduje się w art. 26 h ustawy o PIT, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury i Budownictwa.

Od ulgi będzie można odliczyć maksymalnie 23% wydatków, ale nie więcej niż 53 tys. zł.

Odliczenia realizuje się za rok podatkowy, w którym były poniesione wydatki. W przypadku, kiedy tej kwoty nie można będzie ująć w danym roku podatkowym to będzie można ją potrącić w kolejnych latach podatkowym ale nie dłużej niż 6 lat.

Do wydatków, których nie można odliczyć należą:

  • sfinansowane/dofinansowane ze środków NFOŚiGW bądź WFOŚiGW lub zwrócone w jakiejkolwiek formie
  • zaliczone do KUP – kosztów uzyskania przychodów.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments