Dobrze rozliczony PIT a zwrot podatku

Rozliczenie się z PIT-ów kończy się zazwyczaj niedopłatą albo zwrotem podatku. Rzadko też zdarza się, że podatnik „wychodzi na zero”. W jaki sposób więc rozliczyć PIT tak, aby otrzymać zwrot? Odpowiedź jest prosta- prawidłowy. Nie można też zapomnieć o ulgach podatkowych. Warto więc już dużo wcześniej zastanowić się, które z nich można zastosować. Jeśli podatnikowi przysługuje zwrot, a dokument zostanie w prawidłowy sposób wypełniony, nie powinno być problemów z otrzymaniem pieniędzy.

Zwrot z urzędu

Jeśli ktoś otrzymał zwrot podatku powinien wiedzieć, że zostanie on mu wypłacony tylko w momencie, jeśli jest wyższy niż 8,80 zł. Kwota niższa zaliczana zostaje na poczet bieżących lub zaległych podatków. Podatnik swój zwrot może otrzymać przelewem na konto bankowe lub przekazem pocztowym na adres zamieszkania. Warto wiedzieć, że w drugim przypadku pobierana jest kwota za przekaz od danej sumy. Jeśli podatnik ma jakiekolwiek długi w urzędzie skarbowym, zwrot nie zostanie wypłacony aż do czasu ich uregulowania.

Niedopłata

Bardzo często zdarza się, że podatnik ma niedopłatę do podatku. Kwotę tą należy uregulować przez wpłatę na rachunek urzędu skarbowego. Dla osób rozliczających się z PIT28 nieprzekraczalnym terminem jest 31.01.2013 r. Dla reszty podatników jest to 02.05.2013 r. Oczywiście terminy te są nieprzekraczalne. Niewywiązanie się z nich grozi grzywną ze strony urzędu skarbowego.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments