E-deklaracje

Już cztery lata podatnicy mogą rozliczać się w Internecie dzięki e-deklaracjom. Warto znać najważniejsze pomyłki, które uniemożliwiają prawidłowe rozliczenie się.

Problemy z wysłaniem

Pierwszym głównym problemem była zmiana w rozliczeniach z numeru NIP na numer PESEL. Z tego względu po rozliczeniu się dokumenty były błędnie weryfikowane, w przypadku podatników podpisujących zeznania dokumentami autoryzującymi. Było to spowodowane brakiem autoryzacji numeru PESEL. Na szczęście problemy te udało się skutecznie zmniejszyć pod koniec stycznia ubiegłego roku. Kolejny kłopot dotyczył pobraniu Urzędowego Poświadczenia Odbioru. Podatnicy składający e-deklarację zgłaszali wyświetlenie „pustego” formularza. Było to spowodowane korzystaniem ze starego formularza UPO. Obecnie bez problemu można pobrać najnowszą, prawidłową wersje.

Programy od pomocy

Z powodu coraz większej popularnością e-deklaracji wiele firm stworzyło programy, które mają pomagać podatnikom przy rozliczaniu się. Warto jednak dobrze sprawdzić tego rodzaju oprogramowanie, ponieważ wiele z nim przysparza tylko dodatkowych kłopotów. Przykładem może być program, który wysyłał deklaracje tylko na serwer testowy, a podatnik otrzymywał dokument UPO, który bardzo przypominał ogarniał.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments