Korekta zeznania PIT

Korekta zeznania PIT następuje po złożeniu w urzędzie skarbowym korekty dokumentu wraz z pisemnym wyjaśnieniem, dotyczącym powodu wykonania zmian. Należy pamiętać, że korektę można dokonać wyłącznie na dokumencie, który był odpowiedni do rozliczenia z danego roku. Dlatego, jeśli ktoś chce wykonać korektę do dokumentu PIT z 2009 roku, musi na stronie Ministerstwa Finansów odszukać odpowiedni dokument i na nim właśnie dokonać zmiany.

Jak stworzyć korektę?

Stworzenie dokumentu korygującego polega przede wszystkim na przepisaniu wszystkich- oprócz oczywiście błędnych- informacji z wcześniejszego rozliczenia. Jedną zmianą jest zaznaczenie opcji „złożenie korekty” zamiast „złożenie zeznania”

Dlaczego pisać wyjaśnienie?

W tak wypełnionym dokumencie nie widać, dlaczego podatnik składał korektę, ponieważ znajdują się tam tylko informacje poprawne. Z tego właśnie względu konieczne jest napisanie wyjaśnienia. Opisać w nim trzeba, dlaczego podatnik dokonuje korekty. Składać się na to musi dokładny opis popełnionego błędu. W innym przypadku urząd skarbowy sam musiałbym dokonać porównania obu deklaracji, aby sprawdzić gdzie wystąpiły nieprawidłowości.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments