Koszty podatkowe

Zmiany wprowadzone przez Ministerstwo Finansów powodują, że od 1 stycznia 2013 podatnicy PIT oraz CIT będą musieli korygować koszty uzyskania przychodu, w momencie gdy nie uiszczą kwoty z faktur i innych dokumentów w ciągu 30 dni od daty ustalonej przez obie strony. Jeśli na zapłatę osoba na 60 dni, nieuregulowanie jej w ciągu 90 dni grozi karą. Chodzi głównie o faktury, które podatnik zaliczył do kosztów podatkowych.

Konsekwencje

Według wprowadzonego prawa, podatnik będzie zmuszony do redukcji kosztów przychodów, jeśli nie ureguluje w ciągu 30 dni kwoty wynikającej z faktury, którą do tych kosztów zaliczył. Warto także wiedzieć, że zmiany tej należy dokonać nawet przy częściowej spłacie faktury. Korektę taką należy zrobić w miesiącu, w którym upływa 30 dni od terminu płatności. Należy też pamiętać, że te regulacje prawne dotyczą tylko i wyłącznie dokumentów, które podatnik zaliczył do kosztów po dniu 01.01.2013 roku.

Brak kosztów

Jeśli podatnik nie ponosi kosztów podatkowych, lub są one niższe od kwoty zmniejszenia związanego z fakturą, będzie on musiał zwiększyć swoje przychody. Powiększenie musi nastąpić o kwotę, o której nie pomniejszył kosztów podatkowych.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments