Możliwe zmiany w odliczeniach dla samochodów z kratką

Rada Ministrów wystąpiła do Unii Europejskiej z wnioskiem o wprowadzenie czteroletniej derogacji w okresie 2014 r.-2018 r. Dotyczy ona zasad odliczania podatku naliczonego już od kupna samochodu, nabycia do niego paliwa oraz wszystkich kosztów eksploatacyjnych z nim związanych. Chodzi głownie o samochody osobowe lecz ustawa przewiduje odliczenia także od innych środków transportu. Wszelkie zmiany w tym zakresie bez tego wystąpienia byłyby niezgodne z prawami unijnymi.
Co się zmieni?
Główną zmianą będzie wysokość odliczeń. W tym momencie jest to 60% podatku, lecz nie więcej niż 6.000 zł jeśli chodzi o nabycie, import lub wewnątrzwspólnotowe nabycie samochodów osobowych. Po wprowadzeniu derogacji będzie to 50% podatku, ale nie więcej niż 8.00o zł. Pozytywna zmiana jest taka, że będzie można odliczyć 50% podatku od nabycia paliwa, czego do tej pory nie robiło się w ogóle. Jednak można było odliczyć cały podatek od kosztów eksploatacyjnych auta, a teraz odliczymy jedynie 50%.
Są to z jednej strony plusy, lecz z drugiej także minusy dla osób nabywających samochód z kratką. Wiadomo jednak, że kategorie tych samochodów nie ulegną zmianie i będą takie same jak do tej pory.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments