Najczęstsze błędy przy rozliczeniu

Warto przed rozliczeniem się z podatku PIT poznać najczęściej popełniane błędy, aby móc ich unikać i rozliczyć się prawidłowo. Często wiążą się one z koniecznością ponownego rozliczenia, a nawet karami dla podatnika

Brak identyfikatora

Bardzo często zdarza się, że podatnik nie wypełni, lub wypełni w sposób nieprawidłowy, dane dotyczące identyfikacji, czyli NIP lub PESEL. Znajdują się one na samej górze dokumentu, z tego względu często staje się pominięte. Za taką nieuwagę sąd może ukarać podatnika mandatem. Kolejnym błędem jest złe wpisywanie kwot. Ważne, żeby każde wpisane dane były dokładnie sprawdzone, ponieważ oczywiste jest, że urząd skarbowy także je sprawdzi. Warto też wiedzieć, że podczas rozliczenia żadnej kwoty nie można zaokrąglić. Jest to niedopuszczalne, a zdarza się, że nie każdy podatnik o tym pamięta.

Za dużo lub za mało

Kolejnym poważnym błędem jest nieodliczenie składek na ubezpieczenia społeczne. Jest to często robione przez podatników, a wpływa to na zwiększenie płaconego podatku. Dużym błędem jest także wpisanie za dużej kwoty do odliczeń. Zazwyczaj każda ulga ma swoje ograniczenie kwotowe lub procentowe. Najczęściej błąd występuje przy ulgach na rzecz darowizn. Warto wiedzieć, że nie może ona być wyższa niż 6% dochodów. Powinno się także pamiętać o prawidłowym wpisaniu danych osobowych. Wydaje się to sprawą naturalną, lecz także należy do częstych błędów przy wypełnianiu podatku PIT.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments