Pit 11 – co z nim zrobić?

Co roku każdy pracodawca ma obowiązek przesłania pracownikom dokumentu PIT11. Termin jego dostarczenia mija zawsze pod koniec lutego. PIT11 pracodawca wysyła w dwóch egzemplarzach- jeden dla pracownika, a drugi do urzędu skarbowego. Jest to dokument, który zawiera wszelkie informacje na temat dochodów podatnika za poprzedni rok. Dzięki PIT11 podatnik może rozliczyć się z urzędem skarbowym, co jest obowiązkiem każdej osoby posiadającej dochód. Warto wiedzieć, że niedostarczenie tego dokumentu przez pracodawcę lub zleceniodawcę nie zwalnia z rozliczenia się z podatku. W takim przypadku to podatnik musi dowiedzieć się, dlaczego dokumentu nie otrzymał oraz podjąć odpowiednie kroki, aby go uzyskać.

Jak się rozliczyć?

Każda osoba posiadająca jakieś dochody musi rozliczyć się z urzędem skarbowym do końca kwietnia każdego roku. Dokument, który należy dostarczyć, to PIT37. Jeśli ktoś nie wie, jak wypełnić go w sposób prawidłowy, można ściągnąć program do rozliczania podatku. Wyjaśnione jest tak krok po kroku, jak wypełnić tabelkę i gdzie dane sumy znaleźć na PIT-ach 11. Całą resztę wykonuje za podatnika program. Warto sprawdzi kilkakrotnie, czy dokument jest wypełniony w sposób prawidłowy. Wykonywanie korekt PIT-ów jest czynnością dość skomplikowaną, dlatego warto tego uniknąć.

Inny sposób

Obecnie możliwe jest rozliczanie PIT-ów drogą elektroniczną. Umożliwia to strona internetowa www.e-deklaracje.mf.gov.pl. Jest to bardzo wygodny, prosty i szybki sposób. Najważniejsze, żeby pamiętać o dotrzymywaniu terminów. Nierozliczenie się w podanym czasie może nieść ze sobą karę grzywny, a w skrajnych przypadkach nawet karę pozbawienia wolności.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments