Pracownik na delegacji

Pracownikowi podczas krajowych i zagranicznych podróży przysługuje dieta związana z delegacją. Może być to wypłacanie kwoty ustalonej na przykład w regulaminie albo zwrot kosztów po okazaniu faktur, które zatrudniony przywiózł z delegacji. Może w tym momencie nasunąć się pytanie, który z przypadków (zwracanie kosztów, czy nadpłacanie diety) podlega opodatkowaniu.

Zwroty tylko w jednym wypadku

Według ustawy o PIT-ach wolne od podatku są tylko i wyłącznie diety przyznawane pracownikom za odbyte delegacje, które regulowane są przez osobne regulaminy i ustawy. Wynika z tego, że jeśli pracodawca nie ureguluje tego, a dieta będzie wypłacana na podstawie faktur przywiezionych przez pracownika, będzie to podlegało opodatkowaniu.

Limity

Dodatkowo należy wiedzieć, że wszystkie diety dla pracowników na delegacjach mają swoje limity. Regulują je przepisy Ministra Pracy i Polityki Społecznej, w przypadku podróży krajowych jak i zagranicznych. Przykładowo- dieta krajowa dla pracownika na pokrycie kosztów podróży wynosi 23 zł. Wyjątkiem mogą byś delegacje, o których decydują inne ustawy.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments