Rozliczenie PIT z małżonkiem

Rozliczenie PIT wspólnie z małżonkiem jest możliwe, ale należy sprawdzić czy spowoduje to zapłacenie niższego podatku, niż przy osobnym rozliczeniu. Ogólnie polega to na tym, że dochody małżonków dodaje się do siebie, a potem dzieli na pół. Do tego ustala się podatek (zazwyczaj jest to 18%), po czym mnoży się go przez dwa. W ten sposób wypełnione dokumenty można złożyć w urzędzie skarbowym.

Kiedy to się opłaca?

Wspólne rozliczanie się jest korzystne w sytuacji, kiedy dochody jednego małżonka znajdują się w innej skali podatkowej niż drugiego. Dzięki temu można obniżyć podatek, ponieważ po podzieleniu dochodów żaden z małżonków nie znajdzie się w drugim progu podatkowym. Ważne jest, żeby zarobki jednego i drugiego małżonka były opodatkowane według skali podatkowej.

Kto może się wspólnie rozliczać?

Wspólnego rozliczenia dokonać mogą małżonkowie, którzy są obywatelami Polski. Ponadto muszą posiadać wspólnotę majątkową przez cały rok, za który wypełnia się PIT-y. Trzecią zasadą jest złożenie wniosku o wspólne opodatkowanie. Należy zaznaczyć to na dokumencie PIT, który składało się rok wcześniej. Jeśli małżonkowie spełniają te trzy warunki, mogą dokonać wspólnego rozliczenia PIT-ów.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments