Składki na ubezpieczenia zdrowotne a odliczenia PIT

Chcąc być w pełni świadomym płatnikiem i jasno rozliczać się z podatku PIT warto znać odpowiedzi na nawet bardzo precedensowe sprawy. Jednym z takich przypadków może być fakt składki na ubezpieczenie zdrowotne a odliczenia od podatku. Zgodnie z ustawą o podatku dla osób fizycznych podatek ulega obniżeniu o kwotę przekazaną na ubezpieczenie zdrowotne. Muszą być to składki za dany rok rozliczeniowy oraz muszą być zgodne z przepisami o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

Rozliczenie za granicą

Pierwszą anomalią jest rozliczanie się z przychodów uzyskanych za granicą. Nie wszyscy podatnicy wiedzą, jak to odnosi się do składek zdrowotnych. Eksperci Krajowej Informacji Podatkowej mówią jasno- w tym wypadku najważniejsze są ustawy danego kraju. Nie dotyczy to oczywiście dochodów, które zwolnione są z podatku oraz takich, które zostały już odliczone.

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego

Warto wiedzieć także jak wygląda sytuacja, kiedy podatnik płaci składki do KRUS-u. Jest to składka zgodna z przepisami o świadczeniach zdrowotnych, dlatego także o tą kwotę podatek ulega obniżeniu. Pamiętać należy jedynie, że kwota ta nie może przekroczyć 7,75% podstawy wymiaru danej składki.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments