Sprzedaż nieruchomości a podatek PIT

Podatek związany ze sprzedażą lub nabyciem nieruchomości bardzo często wiąże się z wątpliwościami i kłopotami ze strony podatnika. Najważniejszą rzeczą, o której każdy powinien pamiętać jest to, że po upływie 5 lat od sprzedaży lub nabycia nieruchomości kwota ta jest wolna od podatku PIT.
Kiedy podatnik zapłaci
Podatek od niebycia nieruchomości musi zostać uregulowany w przypadku całkowitego lub częściowego nabycia nieruchomości, uzyskania prawa do mieszkania ze spółdzielni lub nabycia prawa wieczystego użytkowania gruntów. W każdym z tych przypadków podatnik będzie musiał zapłacić podatek jeśli nie zastosuje pięcioletniej zasady i jeśli nabycie nie następuje przez działalność gospodarczą. Natomiast dochód ani przychód uzyskany ze sprzedaży takiej nieruchomości nie podlega opodatkowaniu PIT w każdym przypadku po upływie 5 lat od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie danej nieruchomości.
Istotne informacje
Podatnik, który wybudował dom na działce, która podlegała jego własności nie powinien zapomnieć o jeszcze jednej istotnej sprawie. Mianowicie, w przypadku działki liczy się termin jej zakupienia a nie wybudowania domu, jeśli chodzi o pięcioletniej zasady braku podatku PIT.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments