Uchwalono budżet na 2013 rok

Sejm uchwalił już budżet na ten rok, który nie ma przekraczać 35,56 mld złotych. Ogólne dochody mają w przyszłym roku wynieść niecałe 300 mld, a wydatki nie mają być wyższe niż 335 mld złotych. Dochody podatkowe mają wynieść o 5,1% więcej niż w roku obecnym, czyli około 267 mld złotych. Dochody nieopodatkowane, na które składa się między innymi część  przychodów na rzecz Skarbu Państwa, grzywny i odsetki, to około 31 mld złotych.

W porównaniu do 2012 roku

Limit wydatków nowego budżetu państwa jest o 1,9% wyższy niż ten z roku 2012. Natomiast udział wydatków państwa w PKP ma spaść o 0,6 %. Według prognoz polska gospodarka ma rozwijać się w tempie 2,2% PKB, inflacja wynieść ma 2,7%, a wzrost spożycia ogólnego wyniesie 5%. Zgodnie z ustawą wzrost wynagrodzeń ma sięgnąć 1,9 proc., a bezrobocie spadnie o 0,2%.

Najważniejsze wydatki

W budżecie na 2013 rok 75 mld zaplanowano na dofinansowanie programów unijnych. Będą to inwestycje w ramach Funduszu Spójności, albo takie jak Wspólna Polityka Rolna. Posłowie przewidzieli także 3 mld złotych na przebudowę polskich dróg. Poza drogami krajowymi w budżecie znalazło się także 0,5 mld złotych dofinansowania na przebudowę dróg lokalnych. Na ochronę przyrody, gospodarkę wodną i odpadową przeznaczone zostanie około 5 mld złotych. Rząd chce także zwiększyć bezpieczeństwo przeciwpowodziowe mieszkańców. Na ten cel przeznaczonych zostanie 343 mln złotych.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments