Ulga abolicyjna

Ulgę tę wprowadzono 25 lipca 2008 roku. Zwana jest potocznie „ustawą abolicyjną” i mówi o szczególnych rozwiązaniach dla podatników uzyskujących niektóre przychody poza granicami RP. Ustawa ta zagwarantowała między innymi możliwość rozliczania się z podatku za dochód otrzymany za pracę poza granicami kraju. Jej głównym celem było ujednolicenie zasad rozliczania się z podatku osób, które otrzymują dochód z zagranicy. Zasady, które wprowadziła stały się korzystne dla podatnika.

Kogo dotyczy ulga

Ulga abolicyjna dotyczy dochodów uzyskanych począwszy od 2008 roku i w latach następnych. Przysługuje ona podatnikom, którzy osiągnęli dochody zgodnie z art. 27g ustawy o PIT. Mowa tu o dochodach wynikających z umowy o pracę lub ze stosunków pokrewnych. Zalicza się także dochody z praw autorskich i patentowych. Warto także wiedzieć, że w tym przypadku nie ma znaczenia fakt podpisania (bądź nie) z danym państwem przez Polskę umowy o podwójnym opodatkowaniu.

Kogo nie dotyczy

Warto wiedzieć, że ulga ta nie dotyczy dochodów osiągniętych w państwach stosujących szkodliwą konkurencję podatkową (tzw. raje podatkowe). Listę danych państw znaleźć można na stronie Ministerstwa Finansów.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments