Ulga dla honorowego krwiodawcy

W zeznaniu PIT można skorzystać z ulgi podatkowej dla honorowych krwiodawców. Jeśli ktoś regularnie oddaje krew, powinien znać dokładne zasady dotyczące danego odliczenia. Od podatku odlicza się równowartość ekwiwalentu pieniężnego za oddaną przez podatnika krew, jednak nie może ona przekraczać 6% dochodu.

Ogólne zasady

Za honorowego krwiodawcę uznaje się osobę, która oddała krew, lub jej składniki (na przykład osocze) i została zarejestrowana w jednostce organizacji publicznej służby krwi. Podatnik przy rozliczeniu musi pamiętać o prawidłowym wypełnieniu dokumentu PIT/0 oraz o dołączeniu go do zeznania podatkowego. Podaje się w nim na przykład adres i nazwę jednostki, w której oddaje się krew.

Limity

Kwotę odliczenia oblicza się mnożąc ilość oddanej krwi przez kwotę ekwiwalentu. Obecnie wynosi ona 130 zł za oddany litr krwi i ustalona przez Ministra Zdrowia. Oczywiście osoby, które oddają tylko osocze, lub inne składniki krwi, obliczają ulgę w ten sam sposób. Jeśli osoba otrzyma wynagrodzenie finansowe za oddaną krew, nie może odliczyć tego od podatku, ponieważ w tym momencie nie ma mowy o homarowym krwiodawstwie.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments