Ulga na cele rehabilitacyjne

Ulga rehabilitacyjna dotyczy kosztów poniesionych na cele rehabilitacyjne oraz tych związanych z ułatwieniem funkcjonowania osób niepełnosprawnych. Ubiegać się o nią mogą same osoby niepełnosprawne oraz podatnicy, którzy takimi osobami się opiekują.

Główne koszty, które można odliczyć

Osoba niepełnosprawna może odliczyć od podatku wszystkie koszty związane z rehabilitacją, przewozem, lekami oraz niezbędną opieką medyczną. Jednak to nie są wszystkie możliwości. Warto wiedzieć, że podatek zmniejszyć można nawet kosztami poniesionymi na naukę języka migowego, wszelkie kolonie dla osób niepełnosprawnych czy zakup stosownych materiałów szkoleniowych, wynikających ze stopnia niepełnosprawności. Warto wiedzieć, że wszystkie te koszty podlegają odliczeniu tylko w przypadku jeśli nie zostały już wcześniej dofinansowane (na przykład przez Narodowy Fundusz Zdrowia), albo zwrócone podatnikowi w innej formie.

Potrzebne dokumenty

Aby móc wymienione wyżej koszty odliczyć od podatku, podatnik musi posiadać odpowiednie dokumenty. Po pierwsze jest to orzeczenie o niepełnosprawności. Warto pamiętać o tym, że jeśli ktoś nie ukończył szesnastego roku życia, dokument ten przyznawany jest przez inne ograny. Po drugie jest to dokument potwierdzający otrzymywanie renty z tytułu niezdolności do pracy. Oczywiście nie można zapomnieć o dokumencie potwierdzającym tożsamość. Ważne jest także, aby zachować wszystko co świadczy o przebytych rehabilitacjach oraz kosztach na nie poniesionych.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments