Ulga na dzieci pełnoletnie

O tym, że ulga na dzieci została nieco zmodyfikowana było już wspomniane. Warto również jednak wiedzieć jak ulgi w podatku PIT odnoszą się do dzieci pełnoletnich.

Pamiętając o limitach

Warto w tej sytuacji pamiętać o tym, że ulgę tą stosować mogą jedynie podatnicy o określonych dochodach, opłacający podatki na ogólnych zasadach przy zastosowaniu skali podatkowej. Z tego jednoznacznie wynika, że prawa do danej ulgi nie posiadają osoby, które prowadzą własną działalność gospodarczą. Dana ulga dotyczy tylko i wyłącznie podatku dochodowego od osób fizycznych.

Pełnoletnie dziecko a ulga

Podatnik może odliczać ulgę za pełnoletnie dziecko, lecz prawo mówi o tym w dwóch przypadkach. Po pierwsze- podatnik sprawuje opiekę nad dzieckiem uczącym się. Obowiązuje to tylko i wyłącznie do osiągnięcia przez dziecko 25 roku życia. Drugi to taki, kiedy dziecko przyjmuje dodatek pielęgnacyjny lub rentę socjalną. Nie jest on ograniczony wiekiem dziecka. Jego przyznanie określa ustawa o świadczeniach rodzinnych. W każdym przypadku należy jednak pamiętać o odpowiednich dokumentach, dzięki którym możliwe będzie przyznanie ulgi, na przykład zaświadczenie o nauce lub legitymacja rencisty.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments