Ulga na dziecko dla rodziców po rozwodzie

Wielu rodziców po rozwodzie zastanawia się w jaki sposób mogą skorzystać z ulgi prorodzinnej. Oczywiście jest to możliwe tylko w momencie, kiedy obydwoje sprawują opiekę nad dzieckiem. Niestety, żadne regulacje prawne nie mają do takiej sytuacji odniesienia. Jak więc powinni zachować się rodzice po rozwodzie?

Trzeba się porozumieć

Według Krajowej Inspekcji Podatkowej najważniejsza jest zasada, aby rodzice porozumieli się między sobą w taki sposób, by nie odliczyć w sumie więcej niż 1112,04 zł. Zgodnie z art. 22f ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ulga ta przysługuje obojgu rodzicom, jeżeli wykonują władze rodzicielską nad małoletnim dzieckiem.

Ograniczenie władzy rodzicielskiej

Władza rodzicielska może zostać ograniczona przez orzeczenie sądowe. Jeśli sąd powierzy prawa do opieki jednemu z rodziców, drugiemu nadal przysługuje władza rodzicielska, nawet jeśli została ograniczona tylko do decydowania w najważniejszych sprawach związanych z dzieckiem. Wynika z tego jasno, że również w tym przypadku ulga ta przysługuje obojgu rodzicom.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments