Ulga podatkowa a darowizny na rzecz pożytku publicznego

Jak większość darowizn, kwotę przekazaną na rzecz organizacji pożytku publicznego (opp) można odliczyć od rocznego rozliczenia podatkowego. Warto pamiętać, że limit odliczenia wynosi 6% naszego dochodu. Organizacja, której przekazujemy darowiznę nie musi posiadać statusu organizacji pożytku publicznego, jak to jest na przykład w przypadku przekazania 1% podatku. Musi ona realizować jedynie cele takiej organizacji. Odliczeniu nie podlegają kwoty przekazane na rzecz partii politycznych i fundacji założonych przez te partie.

Co odliczymy

Rozliczając się z podatku PIT możemy odliczyć darowizny przekazane na cele zgodne z art. 4 ustawy o działalności pożytku publicznego. Organizacje, które zaliczają się do danej ulgi znaleźć można w art. 3 ust. 2 i 3 ustawy o działalności pożytku publicznego.

Limity

Ulga ta stanowić może nie więcej niż 6% naszego dochodu za rok, za który dokonuje się rozliczenia. Warto wiedzieć, że przy stosowaniu ulgi na rzecz innych darowizn (na przykład honorowe krwiodawstwo, darowizny na rzecz kościelną) łączna kwota odliczeń z powyższych tytułów nie może przekraczać danych 6%.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments