Ulga podatkowa a zmiana rezydenci podatnika

Ulga odsetkowa przysługuje podatnikom, którzy do 2006 roku zaciągnęli kredyt mieszkaniowy. Została zniesiona w 2007 roku, jednak podatnicy, którzy wzięli kredyt szybciej, mogą z niej korzystać do 2027 roku. Oczywiście była ona związana z limitami kredytu, od którego odliczyć można było ulgę.

Wyjazd za granicę kraju

W jaki sposób ma się jednak zachować podatnik, który w trakcie spłacania kredytu wyjedzie poza granice kraju, a rzeczone mieszkanie lub dom zostanie wynajęte osobom trzecim? Czy nadal przysługuje mu ulga odsetkowa?

Prawa nabyte

Warto wiedzieć, że od 2007 roku ulga ta funkcjonuje na zasadzie praw nabytych o którym mowa w art. 26b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Oznacza to mniej więcej to tyle, co opisane było w akapicie pierwszym. Warto jednak dodać, że podatnik ten musi podlegać w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Prawo nie działa wstecz, dlatego jeśli w momencie udzielania kredytu podatnik ten obowiązek spełniał, może nadal korzystać z danej ulgi, nawet jeśli wyjedzie poza granice kraju.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments