Wyższe składki ZUS w 2013 r

W 2013 roku osoby prowadzące własną działalność gospodarczą, zapłacą większe składki ZUS na emeryturą i rentę. Obecnie wynoszą one 726,71 złotych, ale podwyższeniu ma ulec przeciętne miesięczne wynagrodzenie, które jest bazą do obliczania tej składki. Lecz nie tylko to wpłynie na podwyżki. Do tej pory składkę generowała kwota, która wynosiła 60 % miesięcznego wynagrodzenia. Według prognoz, wskaźniki te ulegną powiększeniu.

Ile przedsiębiorcy zapłacą?

Z projektu ustawy budżetowej można dowiedzieć się, że przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto wyniesie w 2013 roku 3713 zł. Jest to więcej niż w latach poprzednich. Przedsiębiorca oblicza swój podatek biorąc 60% z tej kwoty. Obecnie jest to 2227,80 zł, a nie jak do tej pory- 2115,60 zł. Można się także spodziewać, że to nie jedyne podwyżki. Specjaliście twierdzą, że podwyższeniu ulegną na przykład składki na ubezpieczenie zdrowotne.

„Mały” ZUS

Przedsiębiorcy, którzy dopiero rozpoczynają prowadzenie swojej działalności gospodarczej, przez dwa pierwsze lata płacą składki według innych wskaźników. Podwyżki jednak nie ominą także ich. Płacili oni 30% z budżetowej płacy minimalnej, która od przyszłego oku wzrasta z 1500 zł na 1600 zł. Dla świeżych przedsiębiorców może oznaczać to składki miesięczne nawet o 10 złotych większe niż dotychczas.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments