Zagraniczna organizacja charytatywna a PIT

Jeśli ktoś złożył darowiznę w zagranicznej organizacji charytatywnej może mieć problem, czy może dany fakt zastosować do podatku PIT w Polsce. Według ustawy o podatku dochodowym odpowiedź brzmi tak, lecz tylko w określonych przez nią warunkach.

Zasady odliczenia

Podatnik może odliczyć darowiznę złożoną w organizacji poza granicami kraju tylko w przypadku jeśli państwo to jest członkiem Unii Europejskiej bądź znajduje się w Europejskim Obszarze Gospodarczym. Oczywiście darowizna ta musi być odpowiednio udokumentowana. Dokumentacja musi zawierać informacje o zgodności organizacji z ustawą o podatku dochodowym dla osób fizycznych. Ważne jest też, aby prawo w danym państwie umożliwiało uzyskanie niezbędnych informacji przez organy skarbowe w Polsce. Jest to na przykład informacja na temat umów podatnika związanych z rozliczeniem podatku.

Organizacja Pożytku Publicznego

W tym zakresie ważny może być także fakt, że podatnik nie może przekazać 1% na zagraniczną organizację charytatywną. Polskie przepisy nie przewidują jak na razie takiej możliwości.

 

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments