Zwolnienie z PIT prezentów dla pracowników

Prezenty dla pracowników, w postaci świadczeń rzeczowych i pieniężnych, są zwolnione z PIT do kwoty 380 zł rocznie. Jeśli ktoś otrzyma z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych lub funduszy związków zawodowych świadczenia o wyższej wartości, należy od nadwyżki pobrać zaliczkę na PIT.

Zawsze zwolnione od PIT

Należy jednak pamięta, że istnieją świadczenia, które są zwolnione zawsze od tego podatku. Jest to przykładowo dofinansowanie na rzecz wypoczynku, żłobków, przeszkoli, zapomogi losowe oraz inne wsparcia socjalne. Musi się to oczywiście wiązać z sytuacją majątkową rodziny. Regulamin zfśs decyduje oraz kryteria socjalne decydują któremu pracownikowi należy pomóc i w jakiś stopniu.

Świadczenia nie socjalne

Jednak, według Sądu Najwyższego, jeśli wszyscy pracownicy otrzymają takie same świadczenia pieniężne albo bony podarunkowe, nie są to świadczenia socjalne. Dlatego też w każdym z tych przypadków naliczany jest podatek, nawet jeśli kwota nie przekroczy 380 zł. Jednak świadczenia rzeczowe, takie jak bilety do kina, karnety na siłownię albo basen, paczki rzywnościowe mogą zostać zwolnione z tego podatku.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments