Zwrot kosztów leczenia a dochody w PIT

Zdarza się wiele precedensowych sytuacji, w której może znaleźć się podatnik. Jedną z nich jest moment, kiedy pracodawca pokrywa koszty poniesione przez podatnika na lekarza badź szczepienia. Może zdarzyć się tak w sytuacji, gdy podatnik zmuszony jest zaszczepić się na przykład przez wyjazd służbowy. Ma prawo w takiej sytuacji poprosić swojego pracodawcę o zwrot kosztów poniesionych na takie szczepienie. Czy dane koszty podlegają odliczeniu od dochodu?

Brak możliwości

Minister Finansów ustosunkowuje się to takiego precedensu mając w oparciu art. 21 ust. 1 pkt 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wynika z niego jasno, że zwolnione z podatku są wszelkie świadczenia medyczne, które podlegają bezpośrednio przepisom o bezpieczeństwie i higienie pracy. Według Kodeksu Pracy ( art. 229 § 6 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy) pracodawca rzeczywiście ponosi koszty lekarskie, które pracownik zmuszony był ponieść na rzecz wykonywanej czynności słuzbowych. Jednak w tym przypadku nie podlegają one odliczeniu, jeśli nie są bezpośrednio związane z przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy.

Leave a Reply

avatar
  Subscribe  
Notify of