Zwrot podatku

Wiele osób zastanawia się od czego zależy zwrot podatku, jaki można otrzymać po rozliczeniach PIT. Zdarza się niekiedy, że osoba, która zarobiła w przeciągu roku 5000 zł otrzyma nawet 230 zł zwrotu. W porównaniu do osoby, która zarobiła przykładowo 40.000 zł, a tego zwrotu nie otrzyma. Głównym czynnikiem to generującym jest ulga podatkowa oraz koszty uzyskania przychodu. Dodatkowo wpływają na to ulgi, jakie podatnik może zastosować, na przykład odliczenie faktur za Internet.

Kwota wolna od podatku

Jeśli podatnik w ciągu roku pracował na umowę zlecenie, możliwość zwrotu podatku jest większa. Dzieje się tak dlatego, że przy tym rodzaju umowy nie odlicza się kwoty zmniejszającej podatek, czyli 556,02 zł. Przy rozliczaniu PIT-ów jest ona stosowana, więc w ten sposób może by naliczona nadpłata.

Przy umowie o pracę

Uzyskanie zwrotu podatku, gdy w ciągu roku pracowało się na umowie o pracę, także jest możliwe. Zazwyczaj dzieje się tak wtedy, kiedy podatnik trwał w stosunku pracy tylko kilka miesięcy. Co miesiąc od wypłaty odliczana jest 1/12 część kwoty wolnej, czyli 46,33 zł. Więc jeśli umowa o pracę nie trwała długo, przy rocznym rozliczeniu także wyjdzie nadpłata.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments