Zwrot wypłaty- skutki w PIT

Warto znać odpowiedź na pytanie, w jaki sposób należy zachować się w sytuacji, kiedy pracownik zmuszony jest do zwrócenia pracodawcy części otrzymanego wynagrodzenia. Może zdarzyć się tak, gdy przykładowo zostanie mu przyznana za wysoka premia. Jakie może mieć to skutki w rozliczeniach PIT, kiedy wypłata nieprawidłowych świadczeń nastąpiła w poprzednim okresie podatkowym?

Minus do PIT-ów

Odpowiedź można znaleźć w ustawie o PIT-ach, a mianowicie w art. 41b. Mówi on o tym, że jeśli podatnik dokonał zwrotu nieprawidłowo naliczonych świadczeń, zostają one odjęte od dochodu z danego roku. Dodatkowo zostają odjęte również odpowiadające tej kwocie podatki. Leży to w gestii podatnika, żeby dana sprawę rozwiązać w urzędzie skarbowym.

Pomniejszenie dochodów

Istnieje również możliwość rozwiązania tej kwestii z pracodawcą. Od następnej wypłaty może od odjąć równowartość nadpłaconych środków finansowych. Jeśli kwota jest wysoka, istnieje możliwość rozłożenia jej na kilka następnych miesięcy. O tym również mówi przepis art. 41b z ustawy o PIT-ach.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments